tuzgolu_flamingo  2012 yılında 20 bin 275 flamingo yavrusunun kuluçkadan çıktığı Tuz Gölü’nde, bugüne kadar bilinen en büyük flamingo kolonisi kayıtlara geçti.

Kuruma tehdidi altında bulunan Tuz Gölü’nde 2012 yılında 20 bin 275 flamingo yavrusu kuluçkadan çıkarken, bu sayı bugüne kadar dünyada tespit edilmiş en büyük flamingo kolonisi olarak kayıtlara geçti.

Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sulak alanların hızla kuruması ve özelliklerini kaybetmesi nedeniyle son yıllarda sayıları giderek azalan flamingoların Tuz Gölü’nü kuluçka ve yaşam alanı olarak seçtiğini söyledi.

Tuz Gölü’ndeki flamingo üreme kolonisinin 1960’lı yılların sonunda keşfedildiğini belirten Yılmaz, “Flamingo kolonisi keşfedildiğinde barındırdığı kalabalık popülasyon tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Tuz Gölü’nün güneyindeki çamur düzlüğü, flamingoların tüm Akdeniz Havzası’ndaki önemli üreme alanlarından bir tanesi ve Türkiye ‘deki en büyük üreme kolonisi. Türkiye’de Tuz Gölü dışında flamingoların düzenli olarak üredikleri tek alan ise bir diğer ÖDA (önemli doğa alanları) olan Gediz Deltası’dır” diye konuştu.

Doğa Derneği’nin 2003 yılından itibaren Tuz Gölü üzerinde, uçakla flamingo yavrularını ve çevre koşullarını incelediğini kaydeden Yılmaz, şu bilgiyi verdi:

“Doğa Derneği uzmanlarımız, her yıl üreme döneminde tek motorlu bir uçakla Tuz Gölü’ndeki üreme adaları üzerinde uçuyor. Bu uçuşlar sırasında Melih Özbek Dijital Akademi desteği ile çok sayıda hava fotoğrafı çeken araştırma ekibimiz, daha sonra bu görüntüleri, Fransız ‘Tour du Valat’ uzmanlarıyla birlikte analiz ederek, Tuz Gölü’nde üreyen flamingoların ve yumurtadan çıkan yavruların sayısını belirliyor. Bu yöntemle çevre koşullarında yaşanan değişimlerin popülasyon üzerindeki etkisi de belirleniyor.”

ÜREME SAHALARI DARALDI
Yılmaz, Anadolu ‘da flamingoların kuluçkaya yattığı alan sayısının 7’den 2’ye gerilediğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz yıllarda Anadolu’da flamingoların ürediği 7 farklı sulak alan bulunuyordu. Ne yazık ki bu alanlardan 5’i, izlenen yanlış su politikaları nedeniyle ya kurudu ya da özelliklerini yitirdi. Şimdi flamingoların geleceği ağırlıklı olarak Tuz Gölü’nün su toplamasına ve Gediz Deltası’nın korunmasına bağlı.”

FLAMİNGO CENNETİNE DÖNÜŞTÜ
Tuz Gölü’ndeki su durumuna göre flamingo sayısının da değiştiğini belirten Yılmaz, yanlış su politikaları sonucunda Tuz Gölü’nün dönemsel yağışlara bağlı olarak su toplayan bir göl haline gelmesi nedeniyle, gölde üreyen flamingo sayısında sert iniş ve çıkışların görüldüğünü kaydetti.

2012 yılında Tuz Gölü’nde kuluçkaya yatan flamingoların dünya rekoru kırdığına işaret eden Yılmaz, şunları kaydetti:

“Son dört yıldır Tuz Gölü’nün bol yağışlarla beslenmesi flamingo nüfusunu da etkiledi. Tuz Gölü’nde 2011 yılında 18 bin 418 flamingo yavrusu saymıştık ve bu, Batı Afrika ve Akdeniz ülkelerinde bugüne kadar kayda geçen en büyük sayı olmuştu. 2012 yılında ise 20 bin 275 flamingo yavrusu saydık. Bu sayı bugüne kadar dünyada tespit edilmiş en büyük flamingo kolonisi olarak kayıtlara geçti. Tuz Gölü, 2012 yılında 60 binin üzerinde flamingoya ev sahipliği yaptı ve bir flamingo cennetine dönüştü. Her flamingo çifti, 1 yumurta yumurtluyor ve bu da demek oluyor ki en az 40 bin 550 erişkin flamingo 2012 yılında Tuz Gölü’nde üredi. Ayrıca üreme denemesinde bulunan ve başarısız olan bireyleri de göz önüne alınca bu sayının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.”

Yılmaz, tüm bunların Tuz Gölü ve çevresinin on binlerce erişkin ve yavru flamingoya besin ve üreme olanağı sağlayabilen eşsiz bir alan olduğunu gösterdiğinin altını çizdi.

KURAKLIK FLAMİNGOLARIN SONU OLUR
Flamingoların Tuz Gölü’nde bir dünya rekoru kırmasının sevindirici olduğunu, ancak geçmişte yaşanan felaketlerin unutulmaması gerektiğini bildiren Yılmaz, “Kurak geçen bir yıl, flamingo yavrularının uçamadan susuzluktan ölmesiyle sonuçlanır. Beş yıl önce bütün flamingo yavrularının daha uçamadan susuzluktan öldüğüne şahit olduk. Flamingolar için olduğu kadar, diğer canlılar açısından da bu kadar önemli bir alana gözümüz gibi bakmamız ve alanın yaşadığı sorunları ortadan kaldırmak için harekete geçmemiz gerekiyor” dedi.

Yılmaz, gölde uygulamaya geçirilen projelerin flamingoları olumsuz etkileyebileceğini, son yıllarda flamingo cennetine dönüşen gölün önlem alınmazsa gelecekte flamingo mezarlığı haline gelebileceğini sözlerine ekledi. (aa)

One Response to “En büyük flamingo kolonisi Tuz Gölü’nde”

  • Gezi Jurnal | Türkiye'nin En Özgün Gezi Blogu says:

    […] Ekonomik bir varlık mıdır? Ekolojik bir doğa hazinesi midir? Ülkemizin tuz ihtiyacının % 60′ını karşılar. % 35′e varan oranıyla dünyanın en tuzlularından biri, hatta Lut Gölü‘nden sonra ikinci sırada. Coğrafya kitaplarından okuyanlar için bu kadar! Görme duyusunu yanılsamaya uğratan sonsuz bir düzlük, Türkiye’nin en büyük flamingo kolonisinin barınağı. […]

Leave a Reply